Наші контакти (пн - пт 9.00-18.00)
+38 032-270-07-20, +38 067-675-03-88

Побутовий електротравматизм

Для кожного з нас є близьким те, що відбувається не десь далеко, а те, що безпосередньо стосується нас самих. Тому в першу чергу розглянемо проблеми побутового електротравматизму.

Це всі травми, пов'язані зі струмом, що відбуваються в побуті, тобто в будинкових, квартирних і комунальних мережах.

Побутовий травматизм біда сучасної цивілізації. Жодна з країн, навіть розвинених, де рівень технічної культури і освіченості населення високий, не зуміла домогтися безпечного використання електрики в побуті.

Знайти пояснення цьому дуже просто: всім відомо, що ізоляція у побутових приладів менш надійна, ніж у промислового електроустаткування. Розрив між числом виробничих і побутових електротравм відчутний і зростає.

Постійно зростає кількість побутового електрообладнання, що знаходиться в експлуатації. Якщо порахувати всі телевізори, холодильники, електробритви, електрогазові запальнички, електрокаміни, електричні іграшки та інші електроприлади, наявні в квартирах сучасного багатоквартирного будинку, то можна побачити, що за кількістю і сумарно встановленою потужністю вони перевершують електрообладнання заводу або фабрики середньої величини.

Але якщо на будь-яке підприємство поширюються вимоги про спеціалізований нагляд за виконанням правил з охорони праці та електробезпеки, причому нагляд цей здійснюють співробітники енергоінспекцій, технічні інспектори профспілок і інші фахівці, то експлуатація побутового електрообладнання є проблемою виключно самих квартиронаймачів, тобто осіб, які не мають спеціальної класифікаційної групи з електробезпеки.

Стан електромереж житлових приміщень перевіряють тільки при їх здачі будівельниками після будівництва або капітального ремонту. Ремонт же, як правило, здійснюється в кращому випадку лише після зламаного обладнання. До того ж відповідальності за неякісний ремонт, в результаті якого може виникнути електротравма, практично ніхто не несе.

Працівники комунальних електромереж за останні роки провели значну роботу щодо підвищення надійності побутових електромереж. Покращилась якість ізоляції побутових електроприладів.

Поряд з цим є десятки видів електрообладнання, експлуатація яких супроводжувалася електротравмами, часом з важкими наслідками. В цілому побутовий травматизм збільшився і, що вкрай тривожно, значно зросла кількість електротравм, жертвами яких стали діти, навіть дуже маленькі.

Причини цього криються в суттєвих недоліках ізоляції проводів переносного електрообладнання, в експлуатації застарілих за конструкцією штепсельних розетках і вилках, в продажу населенню є електрообладнання, невдале за своєю конструкцією та має не досить міцну електроізоляцію.

Відзначено безліч випадків грубого порушення правил встановлення електрообладнання при тимчасовому його підключенні, особливо електроосвітлення ялинок, переносних ламп.

Звісно, здійснити надійний поквартирний електронагляд справа непроста. І труднощі не тільки організаційні. Одна з труднощів відсутність єдиного уявлення про механізм ураження електричним струмом і про небезпечні параметри останнього і строгих і досить обгрунтованих нормативів за якістю побутового електрообладнання.